Zapraszamy do odwiedzenia innych naszych serwisów pod adresami zdrowe-piekno.pl i korfantego24.pl.

Pytania i odpowiedzi

Badanie gruczołów piersiowych

Specjalistyczne badanie USG wykonywane jest na najwyższej klasy aparaturze ultrasonograficznej amerykańskiej firmy General Electric. Cyfrowy Aparat USG Color Doppler Logiq 9 oraz głowica liniowa elektroniczna 7,5 - 12,0 Mhz.

Badanie gruczołów piersiowych Jednym z bardzo istotnych zagadnień w zmniejszeniu umieralności kobiet jest uświadomienie sobie, że rak piersi nie musi być chorobą śmiertelną !

Spośród wszystkich guzków wykrywanych w piersi tylko około 10% okazuje się nowotworem złośliwym, zaś duża część zmian wykrywana jest we wczesnym etapie, kiedy proces chorobowy nie szerzy się jeszcze poza sutek. Guz o średnicy do 1 cm bardzo rzadko może być rozpoznany przy samobadaniu lub w trakcie mammograficznych badań diagnostycznych. W sukurs przychodzi diagnostyka USG. Nowoczesne, zaawansowane aparaty USG dają możliwość wejrzenia wgłąb gęstych tkanek, zawsze uwidaczniając ukryte w nich zmiany. Zatem, jakże ważne w przypadku zachorowania, wczesne wykrycie zmiany (do 1cm) jest podstawą skutecznego leczenia. Zmiana o średnicy do 1 cm jest to zmiana o niedużym zaawansowaniu i istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że proces chorobowy nie rozszerzył się poza obszar zmiany, co w istotny sposób zwiększa szansę wyleczenia. Badanie gruczołów piersiowychDla wczesnego rozpoznania raka piersi bardzo ważne znaczenie mają profilaktyczne badania USG. W przypadku samodzielnego wykrycia guzka trzeba bezzwłocznie udać się na konsultację lekarską. W żadnym wypadku nie należy zwlekać, biernie czekać, będac przerażonym z powodu zauważonych zmian, mając nadzieję że może to nie jest nic złego i samo minie. Nie należy także stosować żadnych własnych metod leczenia, gdyż oczekiwanie na rezultat powoduje rozprzestrzenianie się choroby.

Natychmiastowe zgłoszenie się do lekarza stwarza znacznie większą szansę wyleczenia raka piersi. W przypadku diagnozy przez lekarza raka sutka reakcja kobiet na ten fakt jest złożona. Choroba ma wpływ na sferę emocjonalną, społeczną i seksualną, które są związane nie tylko ze stanem zdrowia pacjentki ale także z jej stylem życia, kontaktami w otoczeniu i akceptacją swego własnego wyglądu. Dobrze poinformowane kobiety, rozumiejące wagę problemu i znające właściwe metody postępowania, mają największe szanse, by poprzez aktywną rolę w leczeniu przyczynić się do pokonania choroby. Oprócz faktu rozpoznania raka piersi, ważny jest także jego typ, gdyż nie wszystkie nowotwory mają jednakowy stopień inwazyjności czy zdolności do tworzenia przerzutów, i nie wszystkie mają złe rokowania.

W chwili diagnozy nie należy myśleć o tym tylko jako o wyroku śmierci. Pozytywne nastawienie do choroby, aktywny udział w procesie leczenia jest prawdopodobnie tak samo istotny, jak postępowanie lekarskie.

Wyniki badań przeprowadzonych w Szwecji pokazały, że kobiety aktywnie walczące z chorobą żyły dłużej niż te, które pogodziły się z losem i pasywnie podchodziły do procesu leczenia.

Rejestracja telefoniczna: +48 600 450 350, Konsultacja email: marek.janisz@mp.pl