Zapraszamy do odwiedzenia innych naszych serwisów pod adresami zdrowe-piekno.pl i korfantego24.pl.

Pytania i odpowiedzi

Biopsja piersi

Biopsję Aspiracyjną Cienkoigłową wykonuje się w celu diagnostycznym w przypadku uwidocznienia (w mammografii lub USG) wszelakich zmian. Celem biopsji jest pobranie materiału komórkowego (biopsja cienkoigłowa) lub tkankowego (biopsja gruboigłowa) do oceny cytologicznej oraz opróżnienie torbieli (gdy biopsja dotyczy zbiornika płynowego).

Do Biopsji nie trzeba się przygotowywać w żaden szczególny sposób. Wymagane jest wykonanie wcześniej USG piersi, aby potwierdzić wskazanie do wykonania diagnostyki. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu powierzchniowym i zazwyczaj jest on całkowicie niebolesny.
Po biopsji nie ma żadnego śladu, a skutki uboczne takie jak ból, obrzęk lub zasinienie albo nie występują albo sa słabo nasilone.

Co jest lepsze BAC (Biopsja Aspiracyjna Cienkoigłowa) czy BAG (Biopsja Aspiracyjna Gruboigłowa)?
BAC jest procedurą trwającą 5 minut, jest poprzedzona znieczuleniem powierzchniwym, wynik BAC jest w miarodajny w 99% - wykonuje się ją aby wykluczyć istnienie komórek rakowych. Biopsja Gruboigłowa trwa około 15 minut, wymaga znieczulenia miejscowego , jej wynik jest miarodajny w 100%. Wykonuje sie ją w celu ustalenia konkretnego typu zmiany.

Jakie są przeciwwskazania do BAC?
Przeciwwskazaniem są: cukrzyca, zaburzenia krzepliwości krwi, stosowanie leków zaburzajacych krzepliwość krwi (antykoagulany, kwas acetylosalicylowy, itp.)

Więcej szczegółów dotyczących biopsji znajduje się w dziale Pytania i odpowiedzi.

Biopsja piersi

Rejestracja telefoniczna: +48 600 450 350, Konsultacja email: marek.janisz@mp.pl